Najbliższy kurs prawa jazdy :

16 sierpnia - 9:00 grupa  poranna

 22 sierpnia - 17:00 grupa popołudniowa


sprawdź inne terminy  kursów

zapisz się on-line na kurs 

   

 

Zmiany,zmiany,zmiany...

W przyszłym roku począwszy od 1 stycznia, zmienią się przepisy prawa dotyczące kierowców oraz przyszłych kierowców. Sprawdź co się zmieni ?

1. Sprawa punktów karnych ?

Na dzień dzisiejszy jeżeli uzbierasz 24 punkty ( dotyczy kierowców posiadających uprawnienia ponad rok ) to jesteś drogi kierowco kierowany na egzamin z prawa jazdy sprawdzający Twoje kwalifikację - jeżeli egzamin zakończy się wynikiem negatywny wtedy zostanie zatrzymane nasze prawo jazdy na pewien okres czasu. Aby zapobiec takiej sytuacji możemy uczestniczyć w kursach reedukacyjnych jeden raz na 6 miesięcy co finalnie daje na redukcję punktów o 6. Punkty kasują się po upływie 12 miesięcy. Kurs reedukacyjny jest jednodniowy, prowadzony przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego  a jego koszt to ok. 500 PLN.

a po 1 stycznia 2017 roku sprawy będą troszkę bardziej skomplikowane.

Jeżeli uzbieramy 24 punkty to jesteśmy obligatoryjnie kierowani na kurs reedukacyjny, który będzie trwał kilka dni a koszt szacuje się do ok.900 PLN. Po zakończeniu tegoż kursu szczęśliwy kierowca na koncie swoim ma "zero" punktów karnych. Niestety, jeżeli w przeciągu najbliższych 5 lat uzbiera kolejne 24 punkty to automatyczne straci dokument czyli prawko oraz uprawnienia do kierowania pojazdów. Aby być na nowo "kierowcą" musi ukończyć kurs w szkole jazdy, zdać egzamin państwowy i będzie go dotyczył tzw. okres próbny dla młodego kierowcy!

2. Młody kierowca od 2017 czyli okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców !

Na dzień dzisiejszy młodego kierowcę obowiązuje okres próbny 1 roczny gdzie po przekroczeniu 20 punktów traci on uprawnienia i prawko. Aby odzyskać ten cenny dokument musi odbyć kurs w szkole jazdy, zdać egzamin państwowy na prawko. Nie ma tu możliwości uczestnictwa w kursach reedukacyjnych.

a po 1 stycznia 2017

Jeżeli uzyskamy wynik pozytywny z egzaminu na prawo jazdy w WORDze  to czeka nas okres próbny młodego kierowcy. Jest to pakiet pewnych obostrzeń ,które mają systemowo wymusić na "młodych stażem kierowców" bezpieczną jazdę codzienna na naszych drogach. Okres ten trwa 2 lata ale może być przedłużony o kolejne dwa lata jeżeli popełnimy 2 wykroczenia. Gdy dojdzie nam trzecie wykroczenie lub przestępstwo  przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego nastąpi obligatoryjne cofnięcie uprawnień !

Dodatkowo w trakcie okresu próbnego nie wolno podejmować pracy zarobkowej jako kierowca, przestrzegać dodatkowych ograniczeń prędkości w różnych warunkach oraz jeździć z zielonym listkiem na szybie samochodu. Pamiętajmy dla młodego kierowcy nie liczy się liczba punktów tylko zdarzenia a okres ten może być przedłużany w nieskończoność.

3. Kurs w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy !!!

Młody kierowca pomimo powyższych obowiązków ma jeszcze jeden ważny element edukacyjny na swojej  drodze do bycia "dobrym" kierowcą . Miedzy 4 a 8 miesiącem od uzyskania uprawnień ( od egzaminu na prawko ) musi odbyć kurs teoretyczny  i praktyczny dotyczący bezpieczeństwa jazdy. Koszt takiego kursu ok.300 PLN .Brak przedstawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu skutkuje zatrzymaniem uprawnień przez Starostę ( Urząd Miasta ).

stat4u